Listopadowe prace w ogrodzie

Układanie kostki, zabezpieczanie krzaków… Co robić w ciepłe listopadowe dni?

Wiele prac ogrodowych można wykonać jeszcze w listopadzie. W tym roku jesień była wyjątkowo ciepła, listopad jest więc ostatnim miesiącem na konieczne prace. Możemy nawet rozważyć układanie kostki brukowej lub co ważniejsze zabezpieczyć rosnące w ogrodach drzewa i krzewy. Przed okryciem ich na zimę musimy je wcześniej mocno podlać, zabieg ten zabezpieczy je przed niedoborem wody w okresie zimowym.

układanie kostki brukowejNa początku miesiąca możemy jeszcze usunąć (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej) znajdujące się na drzewkach owocowych pozostałości owoców, grabimy także ostatnie liście, usuwamy uschnięte rośliny jednoroczne. Zdrowe liście, które zgrabiliśmy możemy wykorzystać do ściółkowania lub możemy przeznaczyć je na kompost (z wyjątkiem liści opadłych z orzecha włoskiego). W listopadzie pracy wymagają nie tylko ogrody ozdobne, ale także ogrody warzywne. Jest to ostatni dzwonek, aby przekopać wysiane wcześniej na zielony nawóz rośliny.
Możemy przygotować ogród na wiosnę. Ułożyć nowe ścieżki, kostki brukowej, poprawić istniejące. Rozmontować fontannę, zabezpieczyć węże i system zraszaczy, aby zima i niskie temperatury ich nie zniszczyły.
W tym miesiącu, jeśli tylko nie było dużych mrozów, które spowodowały zamarznięcie ziemi, możemy wysiać ozimą pietruszkę, marchewkę oraz posadzić zimowe odmiany cebuli i czosnku. Pod koniec miesiąca grządki z cebulą i czosnkiem należy okryć zimową włókniną lub obciętymi gałązkami świerka lub innego iglastego krzewu. Jeżeli mamy możliwość to do okrycia grządek możemy wykorzystać również słomę.
Przykrywamy również rośliny dwuletnie i byliny wykorzystując do tego celu gałązki iglaków, włókninę lub słomę. Warto pomyśleć także o pomocy dla naszych skrzydlatych przyjaciół. W listopadzie możemy już wywiesić karmnik dla ptaków. Decydując się na ich dokarmianie musimy pamiętać, że należy to robić systematycznie przez całą zimę. Karmnik należy tak zamocować, aby nie dostawały się do niego koty i inne drapieżniki. Dla ptaków przygotujmy nie tylko karmniki, ale także poidełka z wodą.

Szybko zamarzającą w okresie mrozów wodę w poidełku wymieniajmy kilka razy dziennie. Najlepiej do poidełka nalewać letnią wodę – zamarznie znacznie wolniej. Nie usuwajmy wszystkich owoców z drzewek i krzewów – to źródło pożywienia dla kosów i kwiczołów.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości http://top-garden.pl